تبلیغات
دنیای زیر زمین - آبهای زیر زمینی(2)
 
دنیای زیر زمین
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : شاهپور امرالهی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
بخش اول مقاله آبهای زیرزمینی

عوامل تخریبی و منابع آلودگی:


شاید به جرات بتوان گفت عمده منابع آلودگی و عوامل تخریبی اکوسیستمهای کارستی، منشا انسانی دارد. هرچند در این میان عوامل طبیعی آلودگی نیز وجود دارند اما در مقام مقایسه، منابع انسانی با توجه به گستردگی، شکل و اثرگذاری آن مهمترین این عوامل ارزیابی می شوند.
عوامل ساده ای چون تعویض روغن در حاشیه جاده ها و بزرگراهها تا نمک پاشی جاده ها در زمستان و استفاده از کود و سموم کشاورزی همگی جز عوامل انسانی بشمار می آیند.
برداشت بی رویه آبهای زیرزمینی پیامدهایی چون فرونشست زمین و فروچاله ها Sinkhole را در برخواهد داشت. بهره برداری بیش از حد سبب تغییر شرایط جریانهای هیدرولیکی آبهای زیرزمینی می شود و باعث جاری شدن آبهای آلوده و یا اختلات آبهای شور دریاچه ها و دریاهای مجاور آبخوانهای کارستی بدلیل تخلخل و نفوذ پذیری بالای آنها می شود.
عوامل دیگری مانند فعالیتهای توریستی و گردشگری، توسعه مناطق شهری، روستایی و صنعتی، احداث سدها، تخریب جنگلها و مراتع، استخراج معادن، برداشت بی رویه آبهای زیرزمینی، توسعه کشاورزی و... همگی بطور مستقیم و غیر مستقیم موجب تخریب
اکوسیستمهای کارستی می شوند. در ادامه این نوشتار ضمن پرداختن به چگونگی تاثیرگذاری این عوامل سعی شده است تا راهکارهای مقابله با آن نیز ارائه شود.

1- فعالیتهای توریستی و گردشگری

توسعه گردشگری در غارها یکی از مهمترین عوامل تخریبی است. احداث ساختمانها و سازه ها و در داخل، اطراف و یا در بالای غارها و عدم توجه به ظرفیت بازدید از این مکانها طی سالیان گذشته فشار زیادی را بر ژئوبوم این مناطق وارد کرده و تغییرات هیدورولیکی شگرفی را در آنها ایجاد کرده است.

بی توجهی، عدم مطالعه دقیق و بررسیهای همه جانبه در ایجاد ساختمانها، پارکینگها، جاده ها و مسیرهای پیاده روی و دستشویی ها و... در قسمتهای داخلی و خارجی غارها، اثرات بسیار زیانباری را داشته اند. زهکشی غیر اصولی در ساخت و سازهای بیرون غار باعث تغییر مسیر جریان آبهای نفوذی بداخل غارها شده است.
استفاده از آسفالت در جاده ها و بتن در سازه ها سبب کاهش نفوذ پذیری سطوح کارستی و در مواردی غیر قابل نفوذ شدن این سطوح گردیده و باعث شده تا آب تغذیه کننده و شکل دهنده تزئینات داخلی غارها کاهش یافته و یا قطع شود.
عبور و مرور در جاده های خارجی و مسیرهای داخلی سبب تراکم قسمتهای زیرین و کاهش تخلخل و در نتیجه نفوذ ناپذیری می شود. بمنظور جلوگیری از این پدیده بهتر است قسمتهای زیرین این مسیرها توسط گراول زیرسازی شود تا نفوذ پذیری در زیر آن حفظ شود. با ایجاد مسیرهای پل مانند و یا تراورسها کمی بالاتر از سطح زمین توسط شبکه های فلزی مقاوم در برابر پوسیدگی و الوارهای فایبر گلاس که کمترین اثرپذیری در مقابل رطوبت را داشته و اثرگذاری ناچیزی هم بر محیط خود دارند از تراکم و تغییر مسیر جریانهای آبی جلوگیری شود. ایجاد شبکه های نفوذی مشبک در کف پارکینگ ها و جاده ها با زهکشی مناسب یکی دیگر از این راه حل هاست.

Co2 ناشی از بازدم گردشگران و بازدید کنندگان غارها می تواند اثرات مخرب محیطی بر روی سازندهای غاری یا اسپلوتمها Speleothems داشته باشد. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط کرمود (Kermod 1974) در نیوزلند، بالا رفتن دی اکسید کربن تولیدی از بازدم 500 نفر بازدید کننده از غاری در این کشور بصورت روزانه، تعادل شیمیایی تزئینات داخلی غارها را برهم زده و سالانه مقدار 3/0 میلیمتر از ضخامت آنها کاسته و موجب پوسته پوسته شدن سطح کربناتهای کریستالیزه شده است.
بر اساس مطالعات دیگری که توسط گروس و دراکویچ (Dragovitch & Grose 1990) در غار جنولان Jenolan غلظت Co2 در این غار در حدود 1500ppm می رسد که بین 5/2 تا 4 برابر غلظت طبیعی آن است در حالیکه مقدار Co2 موجود در هوا 320 ppm است و این افزایش مربوط به بازدید کنندگان است.
گرمای ناشی از روشنایی لامپ ها و گرمای بدن غارنوردان و گردشگران غار نیز از جمله عوامل مخرب و برهم زننده شرایط طبیعی این اکوسیستمهاست. به موجب اندازه گیریهای انجام شده توسط وایلیر وهمکاران (Vilar 1986) این مقدار گرما توسط هر شخص
بطور متوسط 82 تا 120 وات است که برابر با گرمای یک لامپ فلورسنت است. ورود یک گروه 100 نفری به غار می تواند در مدت 7 دقیقه، یک درجه سانتی گراد به حرارت غار اضافه کند ضمن اینکه مدت زمانی که لازم است این دما به حالت اولیه خود برگردد حدود 10 دقیقه برآورد شده است (Cigna 1989). بالا رفتن دما در داخل غارها به هر دلیل باعث افزایش میزان تبخیر آب شده بطوریکه در ازای بالا رفتن هر یک درجه دما هوا در داخل غارها، ظرفیت تبخیر آب 8 برابر افزایش می یابد.
جامعه گیاهی لامپی، اصطلاحی است که در نتیجه رشد و نمو گیاهان،خزه ها و جلبکها در اثر تابش مداوم نور لامپهای روشنایی در دیواره و سقف غارها بوجود می آیند. نفوذ ریشه این جامعه گیاهی و نیز مواد حاصل از فرآیندهای بیولوژیکی آنها مانند آزاد شدن گاز متان و دی اکسید کربن در نتیجه تجزیه بقایای آنها موجب تخریب پوشش طبیعی دیواره و سقف غارها شده و در مواردی به اثار باستانی باقی مانده از انسانهای غار نشین آسیب وارد آورده است.

براساس مطالعاتی که راجگزی و بوشکو (Ragezy & Buczho 1989) بر روی این گیاهان غارزی در غاری در مجارستان انجام داده اند مشخص شد که آهنگ رشد آنها با سطوح صاف لامپ روشنایی نسبت عکس دارد. ذرات ریز معلق مانند هاگ قارچها، گرد و  غبار، کرک پارچه ها و لباس بازدیدکنندگان و سلولهای مرده پوست آنها از جمله موادی هستند که بر روی تزئینات داخلی غارها لایه نازکی را تشکیل داده و به عنوان منبع تغذیه باکتریهای بیماریزا و تجزیه کننده در غارها می باشند و در مواردی فساد و تجزیه مواد آلی توسط این باکتریها موجب بوی ناخوشایند در درون غارها می شود. بررسیهای انجام شده در غارهای جنولان Jenolan در نیو ساوت ولز گاهی مقدار این مواد را حدود 2/0 کیلوگرم در هر متر مربع نشان می دهد. بمنظور جلوگیری و کنترل این وقایع، استفاده از محلولهای شستشو کننده و اکسید کننده مانند هیپو کلریت سدیم و واترجتهای قوی بصورت دوره ای در غارها مانع از رشد و گسترش آنها بر روی دیوارها و سقف غارها می شود. استفاده از لامپهای تایمری و لامپهایی با ولتاژ کم ویا لامپهای سرد نیز روند رشد کولنی های گیاهی را کند می کند. اسلاگمولن (Slamogem 1989).

این روشها تاکنون در هیچ یک از غارهای شناخته شده کشور مانند غار علی صدر، قوری قلعه و کتله خور و... که تردد بسیار بالای گردشگر را تحمل می کنند، بکار گرفته نشده است. شدت رشد و نمو خزه ها و جلبکها در علی صدر به عنوان اولین غار آبی شناسایی شده در کشور و دارای سابقه گردشگری بیش از 35 سال، در بعضی نقاط غار بحدی است که تداعی کننده صخره های خزه بسته و جلبکی بیرون غار در مناطق مرطوب است.

2- توسعه مناطق شهری، روستایی و صنعتی

توسعه شهرها و روستا بدنبال خود تولید فاضلابهای شهری و روستایی را در پی دارد ضمن اینکه در مجاورت این شهر و روستاها با توسعه فعالیتهای صنعتی پسابهای صنعتی نیر تولید می شوند در مناطقی که سیستم جمع آوری و تصفیه فاضلاب وجود ندارد این فاضلابها مستقیما وارد چرخه آبهای زیرزمینی شده و در مناطق کارستی بدلیل نفوذ پذیری بالا، اینگونه ضایعات وارد آنها می شود. فاصلابهای شهری ترکیبی از نیترات، فسفاتها، مواد پاک کننده، آمونیوم، ترکیبات آلی و مجموعه ای از باکتریها و ویروسها و قارچها و دیگر مواد سمی هستند، فاضلابهای صنعتی نیز حاوی فلزات سنگین مانند کروم، وانادیوم، سرب، نیکل، جیوه و... و همچنین فلزاتی چون مس و روی می‌باشند. فعالیتهای صنعتی و شهری موجب آلودگی هوا شده و بارانهای اسیدی را ایجاد می نماید که اینگونه بارانها باعث انحلال و تخریب سازندهای اهکی کریستالیزه در داخل غارها می شوند. دفن زباله های شهری حاوی انواع ترکیبات آلی و شیمیایی، در مناطق کارستی و نفوذ شیرابه های زباله، امروزه منابع آبهای زیرزمینی در مناطق کارستی را تهدید می کند. نیتراتها و COD به همراه ترکیباتی از آهن و منگنز و سدیم و کلر براحتی داخل آبهای سطحی و زیرزمینی شده و توسط آنها جابجا می شوند. متان، دی اکسید کربن، سولفید هیدروژن و ترکیبات ازت دار نیز از جمله ترکیباتی هستند که طی فرآیندهای فساد و تجزیه از زباله ها بوجود می آیند.
ایجاد شبکه فاضلاب و احداث تصفیه خانه فاضلاب در نقاط شهری و روستایی، تفکیک و بازیافت زباله ها، و دفن زباله در مناطقی با نفوذ پذیری پایین و یا غیر قابل نفوذ از جمله راههایی است که می تواند از آسیب بیشتر جلوگیری کند. ممنوعیت توسعه واحد های صنعتی و شهری در مناطق کارستی، فیلتراسیون مناسب گازهای متصاعد شده از پالایشگاهها و کارخانجات، تصفیه، جمع آوری و ذخیره پسماندهای صنعتی در مخازن غیر قابل نفوذ، و ایجاد سیستم مشاهده ای و اندازه گیری (مونیتورینگ) آبهای زیزمینی از جمله مواردی است که باید در مناطق شهری و صنعتی رعایت شود.

3- احداث سدها

با ایجاد سدها، سطح آبهای زیرزمینی در زمینهای پایین دست سدها افزایش یافته و پس از آبگیری و بالا آمدن سطح آب، ناپیوستگیهایی که تا قبل از آبگیری سد در بالای سطح ایستابی قرارداشته اند به زیر آب رفته و در اثر افزایش جریانهای زیر سطحی توسعه یافته و این پدیده در سنگهای آهکی، گچی و نمکی که در نزدیکی سطح زمین قرار می گیرند گسترش می یابد و در نهایت فروچاله های انحلالی Solution Sinkholes را سبب می شوند که نمونه هایی از آن را می توان در پایین دست سد کارون 1 در سازند گچساران مشاهده کرد. اما خود سد بر روی سازند آسماری قرار دارد.
آب گل آلوده چشمه های پایین دست سد در فصول پر باران حاکی از وجود ناپیوستگیها در این سازند و شسته شدن مواد رسی و سیلتی توسط این نایپوستگیها و مجاری کارستی است. همچنین نمونه هایی دیگر از این پدیده در پایین دست سد لارمشاهده می شود. در منطقه ای که سد لار قرار دارد اشکال مختلف کارست (سطحی و زیرسطحی) مانند غارهای گل زرد، بورنیک و رودافشان رخنمون دارند. سد لار صرفنظر از مشکلات زمین شناسی مهندسی که در حین ساخت و پس از احداث با آن روبرو بوده است، باعث افزایش سطح آب زیرزمینی درزمینهای پایین دست خود شده است. آبگیری سد در سال 1980 و اشباع لایه های پایین دست آن، موجب افزایش دبی آب چشمه های پایین دست خود ( گلوکاه، هراز و آب اسک ) به میزان 12 مترمکعب در ثانیه گردیده است. همچنین از سال 1983 تراز آب زیرزمینی در منطقه، از 240 متر به 120 متری تغییر یافته است. این شرایط باعث شده است که رخداد فروچاله ها در پایین دست سد شدت یابد و این موضوع؛ سد لار را با خطر روز افزون تخریب مواجه کرده است. در مواردی احداث سد ها در بالا دست غارها باعث شده تا سطح آبهای زیر زمینی در اطراف غارها کاهش یافته و به مرور زمان آبهای ورودی به غار کاهش یافته و خشک شوند.

4- تخریب جنگلها و مراتع

جنگلها و مراتع و بطور کلی پوشش گیاهی همواره بعنوان زهکش طبیعی در سطح و عمق زمین عمل کرده و نگهدارنده خاکها می باشند. پاکتراشی جنگلها و تخریب مراتع و یا آتش سوزیها منجر به از بین رفت پوشش گیاهی و در نتیجه زهکش طبیعی زمین شده و سبب فرسایش خاک و گل آلود شدن چشمه ها در مناطق کارستی می شود. ریشه درختان تا اعماق 30 تا 40 متری نفوذ کرده و از تجزیه مواد آلی برگ، ریشه و ساقه درختان و گیاهان دی اکسید کربن آزاد می شود که این گاز با آبهای ناشی از بارشهای جوی و فرو رو ترکیب شده و اسید کربنیک حاصل از آن می تواند کربنات کلسیم را در خود حل کرده و نقش اساسی در شکل گیری سازندهای کارستی داشته باشد. آسیب رساندن به گیاهان در مناطق کربناته می تواند این روند را متوقف و یا کند سازد، همچنین پوشش گیاهی با توجه به شکل و ترکیب خود باعث نفوذ آب باران بداخل خاک شده و درجه حرارت آنرا در قسمتهای عمقی نیز کنترل می کند، آزاد شدن مواد ارگانیکی توسط این گیاهان و کمپلکسهای اسیدی بهمراه درجه حرارت از جمله فاکتورهای مهم و کنترل کننده در شکل گیری سازندهای کارستی و تزئینات داخل آنها هستند. رویش گیاهان غیر بومی در مناطقی که پوشش گیاهان آنها به هر دلیل از بین رفته است می تواند اثرات مخربی بر غارها داشته باشد. جایگزینی تک گونه ای توسط درختان کاج و یا گونه های درختی مخروطیان باعث بالا رفتن مصرف آب و کاهش نفوذ شده و اسیدیته خاک را افزایش می دهند، این فرآیند سبب متوقف ساختن رشد استالاگمیتها و استالاکتیتها شده و در مواردی نیز باعث انحلال آنها می شود. سال 1930 در یارانگوبیلی Yarrangobly استرالیا جنگلهای اوکالیپتوس جهت کشت درختان کاج غیر بومی پاکتراشی شدند و طی سالها غارهای واقع در زیر این درختان نسبتا خشک ماندند در دهه های بعد با جایگزین آنها توسط گیاهان بومی، سازندهای کارستی دوباره فعال شده و مقدار فرسایش خاک کاهش چشمگیری یافته و دبی چشمه ها بالا رفت.

5- استخراج معادن
سازندهای کربناته، مناطق مناسبی جهت برداشت و استخراج سنگ می باشند. سنگ مرمر، سنگ آهک کارخانه های تولید سیمان و استفاده از آن بعنوان سنگ لاشه، تهدیدی برای اشکال مختلف کارست می باشد. راه سازی در معادن و یا انفجار و برداشتهای نادرست از این ذخایر کربناته می تواند باعث تخریب محیط های کارستی و در نتیجه آسیب به اکوسیستمهای وابسته آن شود. کارخانه های سیمان با توجه به نیاز فراوان به سنگ آهک عموما در نزدیک سازند های کربناته بنا می شوند ضمن آنکه ممکن است در مجاورت این سازندها، کانسارهای فلزی نیز بوجود آمده باشند. فعالیتهای معدنی و صنایع وابسته به آن موجب بارش بارانها اسیدی و تخریب پوشش گیاهی شده و همانطور که در بحث تخریب جنگلها و مراتع عنوان شد چرخه تخریب کارست ادامه می یابد.

6- برداشت بی رویه آبهای زیرزمینی

احداث نیروگاه حرارتی شهید مفتح در 40 کیلومتری شمال غرب همدان و در نزدیکی شهرستان فامنین و برداشت بی رویه آبهای زیرزمینی توسط مجموعه چاههایی که آب مصرفی نیروگاه را تامین می کنند باعث گردیده تا سطح آبهای زیرزمینی در دشت فامنین افت قابل ملاحظه را داشته باشد. در سالهای اخیر و ایجاد پدیده فروچاله های ریزشی Collapsed Sinkholes در نزدیکی روستای همه کسی ودر زمینهای اطراف نیروگاه شدت یافته است. قسمتهای سطحی این دشت را آبرفتهای کواترنر و قسمتهای زیرین را سازندهای کربناته متعلق به ژوراسیک تشکیل داده اند. طی میلیونها سال پدیده فرسایش و انحلال در این سازندهای کربناته،اشکال زیر سطحی کارست را باعث گردیده اند که نمونه بارز این پدیده های کارستی در سطح زمین، غارعلی صدر است که در 50 کیلومتری شمال غرب نیروگاه قرار دارد. ایجاد فروچاله ها در این منطقه در کوتاه مدت با افزایش برداشتهای آبهای زیرزمینی در سازندهای کربناته رابطه مستقیمی داشته و روند افزایشی و ایجاد آنها ادامه دارد. کاهش حجم آب در اثر برداشت بی رویه آبهای زیرزمینی و بهم خوردن فشار لیتو استاتیک و هیدوراستاتیک در قسمتهای عمیق و در داخلی حفره های کارستی، عامل اصلی ایجاد اینگونه فروچاله هاست. برداشت بی رویه همچنین موجب افزایش شیب مخروط افت شده و می تواند آبهای آلوده یا شور و با ترکیبی متفاوت را از آبخوانهای مجاور وارد آبخوان مورد بهره برداری نماید.

7- توسعه کشاورزی

توسعه کشاورزی و نیاز روز افزون به محصولات کشاورزی باعث شده است تا استفاده از انواع کودهای شیمیایی و حیوانی و همچنین سموم دفع آفات بعنوان امری بدیهی مورد پذیرش قرار گیرد. مواد آلی موجود در کودهای حیوانی با تجزیه خود دی اکسید کربن خاک را بالا برده و از ترکیب آن با آبها، اسید کربنیک حاصل می شود که می توان در شکل گیری و یا انحلال سازندهای کربناته موثر باشد. نیتروژن و فسفات موجود در کودهای شیمیایی نیز با نفوذ توسط آب در داخل غارها موجب تغذیه و رشد میکروارگانیسمهای غارزی شده و تعادل اکولوژیکی این مکانها را برهم می زد و یا استفاده از سموم دفع آفات موجب از بین رفتن آنها می شود. یکی از راههای کاهش خسارات ناشی از فعالیتهای کشاورزی محدودیت استفاده از این مواد در فصول پر بارش است و بهتر است که در ماههایی از سال استفاده شوند که امکان حمل و نفوذ آنها توسط آب، بداخل سازندهای کارستی به حداقل برسد و یا اینکه در مناطق کارستی استفاده از آنها محدود شود و نیز از موادی استفاده شود که کمترین تاثیر را بر اکوسیستمهای کارستی داشته باشد.

تفاوت اب کارست با ابهای زیرزمینی:
در واقع اب کارست نوعی اب زیر زمینی محسوب میشود, ابها را به ۲ گروه تقسیم میکنند ,
آب های سطحی و آب های زیر زمینی 
ابهای زیر زمینی دارای ۲ بخش میباشد:
 ۱_ ابهای زیرزمینی که در ابرفت وجود دارند
 ۲_ ابهای زیرزمینی که در کوهستان وجود دارند .حرکت اب در اهک خیلی سریعتر است واین اهک ها خیلی سریع الوده میشوند.
در ابهای زیرزمینی ابرفتی حالت خود پالایش وجود دارد اما در ابهای کارستی به علت وجود درز شکاف بسرعت الودگی وارد ابخوان میشود.
مناطق کارست نسبت به سایرمناطق درمقابل الودگی واثرات زیست محیطی حساس هستند. از انجایی که سنگهای مناطق کارست قابلیت نفوذ پذیری بالایی دارند، ابهای زیرزمینی کارست پتانسیل بالایی جهت الوده شدن دارند. نفوذ منابع الاینده به سفره های زیرزمینی کارست از طریق روان ابها به دلیل نبود لایه سنگی و یا خاک محافظ نظیر رس که نقش فیلتراسیون را بازی میکنند خیلی سریع تر انجام میگیرد.
درطول مسیرحمل و نقل الاینده ها توسط روان ابها به سفره ها به دلیل پایین بودن ظرفیت میرایی مناطق کارستی واکنش بین این موادبا مواد زمین ممکن است بخشی از انها حل شوند حتی ممکن است برخی از الاینده ها درطول مسیر حمل ونقل از فاز محلول به فاز گاز تبدیل شوند .

ظرفیت میرایی مناطق کارستی جهت کاهش اثرات زیست محیطی الاینده ها به دلایل زیر محدود است:
 ۱_کمبود سطح قابل توجه برای جذب , تبادل یونی و یا از بین بردن الاینده ها توسط میکروارگانیسم ها
 ۲_نفوذ سریع و روان ابهای الوده به سفره های زیرزمینی
 ۳_وجود ویا عدم وجود پوشش نازک خاک که اجازه حمل ونقل سریع الاینده ها را میدهد
 ۴_حاکم بودن رژیم اشفته جریان اب

مناطق کارستی با وجود داشتن یک سری ویژگی های مخصوص از سایر مناطق تمایز داده میشوند:
  ۱_عدم وجود جریان های سطحی دایمی
 ۲_ وجود حفرات بخصوص درقسمت تماس با جریان
 ۳_ حضور کانالهای زیرزمینی که درانها اب جریان دارد
 ۴_وجود چشمه های بزرگ
 ۵_محوشدن ناگهانی رودخانه ها و ابهای سطحی دراین مناطق

راهکارهای حفاظت از مناطق کارست وجلوگیری از الودگی ابهای زیر زمینی کارست

۱_جلوگیری از الودگی های زیست مخیطی در مناطق تغذیه سفره های کارستی با وضع قوانین
 ۲_ جلوگیری از دفع مستقیم الاینده هادر رودخانه ها و حوضه های ابریز اطراف مناطق کارست
 ۳_ استفاده صحیح از زمین های کارستی وعدم استفاده از فروچاله ها وغارها به عنوان لندفیل
 ۴_ انتقال وذخیره زباله ها وپساب های صنعتی وخانگی به نقاط دورتروتصفیه پساب ها
۵_ استفاده صحیح از کود , سموم دفع افات نباتی و منع یا محدودیت از مواد سمی و خطرناک
 ۶_ تغییر شیوه کشاورزی از سنتی به صنعتی به منظور کاهش ضایعات واتلاف اب
 ۷_ اجرای ایین نامه های برنامه ریزی شهری وجغرافیایی جهت طراحی وساخت محل های مسکونی, جاده ها وصنایع وغیره در مناطق کارست ویا نزدیک به کارست
 ۸_ انتقال مراکز پرورش دام وطیور به حواشی ویا نقاط دور دست کارست
۹_نمونه برداری های فصلی از اب چشمه ها وبررسی خصوصیات کیفی وکمی اب انها به منظور اطلاع یافتن از الودگی های زیست محیطی
 ۱۰_ طراحی واجرای سیستم پیشرفته فاضلاب شهری , روستایی وصنعتی
 ۱۱_ بالابردن دانش عمومی واگاهی دادن به مردم از راه اموزش ازطریق مراکز اموزشی وتحصیلی , جراید , برنامه های مستند تلویزیونی و غیره نسبت به اهمیت کارست واسیب پذیری محیط زیست کارست.


اتحادیه جهانی غارنوردی در صدد است از یونسکو بخواهد که سال 2021 را به عنوان سال غارها و کارست معرفی کند که گامی بزرگ در راه شناساندن اهمیت آنها خواهد بود. در آن سال در تمامی کشورهای عضو اتحادیه کنفرانسهای بین المللی مرتبط با غارها و کارست برگزار خواهد شد که برای آگاه سازی مسئولین و عموم بسیار موثر خواهد بود. نماینده ایران نیز پس از دریافت جوابهای مثبت جناب نظام دوست رئیس انجمن و جناب زارعی رئیس فدراسیون رای مثبت ایران را منعکس نمود.

پیرامون این مبحث  سوالاتی چند مرتبط با موضوع بحث توسط نماینده ایران (سعید هاشمی نژاد) از جورج ونی (نایب رئیس اتحادیه جهانی غارشناسی) پرسیده شد.
جورج ونی مدیر اجرایی موسسه ملی تحقیقات غار و کارست در نیو مکزیکو، آمریکا می باشد که پیرامون این موضوع به دنیای زیر زمین چنین پاسخ داد:

1-    چند درصد از آب روی زمین از منابع کارستی تامین می شود؟
مشخص نیست. نقشه های مناطق کارستی دنیا نشانگر 14 درصد کارست کربناته (سنگ آهک و دولومیت) و بین 6 تا 10 درصد کاریت تبخیری(گچ . هالیت می باشد). آب حاصل از کارست تبخیری عموما قابل نوشیدن نیست. در حال حاضر برروی پروژه ای کار می کنم تا نقشه دقیقتری از کارست دنیا تهیه شود. این بخش آسان قضیه است. همچنین در حال تلاش برای بدست آوردن اطلاعات در مورد کاربرد آب هستیم که کاری دشوار است. امیدواریم که این نقشه و نتایج آن را سال آینده منتشر کنیم. در آمریکا برحسب محاسبات من 40 میلیون نفر از آبهای زیرزمینی کارست به عنوان تنها یا اصلی ترین منبع آب استفاده می کنند ( مترجم-با احتساب جمعیت 316 میلیونی آمریکا در حال حاضر 6/12 درصد از جمعیت آمریکا)

2-    چرا مناطق کارستی توانایی تصفیه آب را ندارند؟
حفره ها خیلی بزرگ هستند. به عنوان یک غارنورد در خیلی از آبخوان ها شنا کرده ام. تصفیه هم نشدم! این بدان معنا است آلاینده ها که معمولا میکروسکوپی هستند تصفیه نمی شوند. بطور کلی حفره ای به بزرگی یا بزرگتر از انگشت کوچک شما آب را تصفیه نمی کند.

الان خانه نیستم. وقتی به خانه بازگردم لینکی را به یک کنفرانس یک ساعته که در مورد کارست ارایه کرده ام و برخی از این موارد را توضیح می دهد برایت می فرستم.
3-    دلایل اصلی آلودگی در مناطق کارستی چه هستند؟
همانند هر مکان دیگری حضور آلاینده ها و روشهای ناکافی جهت خارج نگه داشتن آنها از زمین

4-    برای کمک به بهبود آب حاصل از مناطق کارستی چه پیشنهاد می کنید?
حذف یا اعمال محدودیت شدید استفاده، انبار کردن، و حمل آلاینده ها بر روی کارست. به علاوه انجام اقدامات اضافی و اقداماتی که موثر بودنشان در کارست اثبات شده بدلیل آسیب پذیری بسیار و پیچیدگی کارست. ویدئوی من را ببینید.

https://vimeo.com/129592314

تصویری از ساختار کارست و نحوه جریان آبهای زیر زمینی, نکته جالب تصویر, دسته بندی غارها بصورت غارهای خشک, خیس و غارهای با آب زیرزمینی هست.
کارستکارستکارستکارست

نشر: گروه غارنوردی و غارشناسی دنیای زیر زمین

گردآوری: سارا عدالتیان

با سپاس از دکتر جورج ونی، دکتر خوش رفتار، دکتر شهابی، سعید هاشمی نژاد و دگر اعضای محترم گروه که در تهیه این مقاله همکاری کردند.
نوع مطلب : کارست، زمین شناسی، غارشناسی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
سه شنبه 27 مرداد 1394
شاهپور امرالهی
شنبه 24 آذر 1397 03:23 ب.ظ
I have been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts on this
kind of house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website.
Studying this info So i'm happy to show that I have
an incredibly just right uncanny feeling I discovered exactly what I needed.
I such a lot indubitably will make sure to don?t fail to remember thius web site and give it a glance regularly.
جمعه 23 آذر 1397 01:12 ب.ظ
An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker
who had been conducting a little research on this. And he actually bought me dinner
because I found it for him... lol. So allow me to reword
this.... Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to discuss
this issue here on your website.
شنبه 17 آذر 1397 03:03 ق.ظ
each time i used to read smaller posts which as well clear their motive, and that is
also happening with this post which I am reading now.
پنجشنبه 15 آذر 1397 03:42 ب.ظ

Regards. Fantastic information.
cialis farmacias guadalajara buying cialis on internet cialis italia gratis cialis per paypa we use it cialis online store tadalafil effetti del cialis only here cialis pills click here take cialis cialis generico postepay
سه شنبه 13 آذر 1397 06:37 ب.ظ

Thank you. Awesome information.
cialis ahumada achat cialis en europe cialis kaufen bankberweisung generic cialis in vietnam cialis side effects comprar cialis navarr cialis usa cost we like it safe cheap cialis cialis rezeptfrei cialis official site
سه شنبه 13 آذر 1397 04:13 ق.ظ
hello!,I really like your writing very so
much! share we be in contact more about your article
on AOL? I require a specialist on this house to resolve my problem.
Maybe that's you! Having a look ahead to look you.
دوشنبه 12 آذر 1397 07:09 ق.ظ

Great stuff, With thanks.
buy original cialis cialis generic precios cialis peru cialis 20 mg best price precios de cialis generico cialis 20mg acheter cialis meilleur pri prezzo di cialis in bulgaria cialis professional from usa online cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 10:16 ب.ظ
It is in point of fact a great and useful piece of information. I'm happy
that you just shared this helpful info with us. Please keep us informed like
this. Thank you for sharing.
یکشنبه 11 آذر 1397 07:03 ب.ظ

Well spoken without a doubt. !
side effects of cialis viagra or cialis dosagem ideal cialis cialis sale online generic cialis pro cialis daily dose generic only now cialis for sale in us cialis cuantos mg hay cialis canadian drugs click here take cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 06:58 ق.ظ
I think that what you posted made a bunch of sense.

However, thiink on this, suppose you composed a catchier post title?
I am not suggesting your information is not solid., but suppose yyou added a title to maybe grab people's attention? I mean دنیای
زیر زمین - آبهای زیر زمینی(2) is kinda boring.
You mjght peek at Yahoo's front pagee and see how tey creaate article
headlines too grab people to open the links. You moght aadd a
video or a pic or two to gett readers excited about
what you've written. In my opinion, it would make your blog a little bit more interesting.
یکشنبه 11 آذر 1397 06:38 ق.ظ

Info effectively regarded!.
cialis dose 30mg the best choice cialis woman enter site 20 mg cialis cost cialis generique 5 mg interactions for cialis generic cialis levitra cialis 20 mg cost cialis 5mg prix cialis generika buy cheap cialis in uk
شنبه 10 آذر 1397 06:16 ق.ظ

Cheers! A good amount of write ups!

cialis canadian drugs click here to buy cialis cialis tadalafil online order cialis from india cialis flussig acquistare cialis internet cialis 5 effetti collaterali we choice free trial of cialis cialis reviews cialis uk
جمعه 9 آذر 1397 06:59 ب.ظ

Thank you! I like this.
enter site natural cialis buying cialis on internet cialis tablets for sale price cialis per pill are there generic cialis ou trouver cialis sur le net cialis patent expiration cialis generico milano enter site natural cialis cialis online deutschland
جمعه 9 آذر 1397 11:34 ق.ظ
Excellent way of explaining, and fastidious piece of writing
to obtain data about my presentation topic, which i am going to present in college.
جمعه 9 آذر 1397 07:11 ق.ظ

You actually revealed that fantastically!
generic cialis tadalafil cost of cialis cvs we like it cialis soft gel cialis 10mg prix pharmaci 200 cialis coupon usa cialis online get cheap cialis cialis reviews pastillas cialis y alcoho cialis 20 mg
جمعه 9 آذر 1397 06:48 ق.ظ
Hey there! I jujst wanted to ask if you ever have any
problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no bazck
up. Do you have any methods to stop hackers?
جمعه 9 آذر 1397 05:53 ق.ظ
Great work! Thiss is the kinjd off information that should be shared
around the web. Shame on the search engines forr not positioning this publish higher!
Comme on over and visit my wweb site . Thank you =)
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:59 ب.ظ

Cheers! A lot of postings.

200 cialis coupon discount cialis prezzo cialis a buon mercato chinese cialis 50 mg cialis rezeptfrei cialis arginine interactio cialis 5 mg effetti collateral cialis pills price each buy cialis online legal cialis preise schweiz
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:17 ق.ظ

You definitely made the point!
cialis tablets can i take cialis and ecstasy cialis australian price tadalafil generic cialis for sale pastillas cialis y alcoho cialis billig acheter cialis meilleur pri cialis en mexico precio cialis 50 mg soft tab
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:43 ق.ظ

You actually mentioned this perfectly!
cialis online we like it safe cheap cialis usa cialis online buy online cialis 5mg cialis 5 effetti collaterali cialis kaufen bankberweisung tadalafil tablets cialis 5 mg cialis 20 mg best price brand cialis nl
سه شنبه 6 آذر 1397 01:52 ق.ظ
Every 60 minutes there are new public proxies added.
You can directly import these into your SEO tools or
do it manually. There are proxies for ScrapeBox and all
other tools. Let me know if you need free public proxies for other
tools. I’ll try to add them if I can.
دوشنبه 28 آبان 1397 12:50 ق.ظ
I’d need to talk to you here. Which is not some thing I do! I love reading an article that can get people to believe. Also, many thanks allowing me to comment!
شنبه 26 آبان 1397 03:11 ق.ظ
I have been exploring for a bit for any high quality
articles or blog posts on this kind of space .
Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website. Studying this information So i am happy to convey that I have an incredibly excellent uncanny feeling I discovered exactly what I needed.
I most without a doubt will make sure to don?t forget this web
site and provides it a glance regularly.
شنبه 26 آبان 1397 02:44 ق.ظ
I really like your blog.. very nice colors & theme.
Did you design this website yourself or did you
hire someone to do it for you? Plz answer back as I'm looking to create my own blog and would like to know where u got this from.
many thanks
جمعه 25 آبان 1397 01:27 ب.ظ
Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to say that I get in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I'll be subscribing on your feeds and even I achievement you get right of entry to persistently fast.
پنجشنبه 24 آبان 1397 05:40 ق.ظ
Thanks a ton for this, I am greatful for the info
دوشنبه 21 آبان 1397 04:08 ق.ظ
I've been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts
on this kind of house . Exploring in Yahoo I finally
stumbled upon this web site. Reading this info So i'm satisfied to convey
that I have a very just right uncanny feeling I came upon just what I needed.
I such a lot unquestionably will make certain to don?t fail to remember this website and give it a look on a continuing basis.
یکشنبه 20 آبان 1397 04:28 ب.ظ
How would you like to lose weight in just three weeks?
Take a look at http://destyy.com/wXQe46 and see for yourself how it’s possible.
You’ll lose weight and keep it off following this plan. Remember, losing weight isn’t
just for yourself. You’re also doing it for those who rely on you.
Lose weight today and make sure you’re there for them tomorrow
شنبه 19 آبان 1397 07:44 ق.ظ
Did you know that it’s possible to make money testing video games?
You’re going to flip your lid when you see this http://j.gs/Brq4 Click that link and start making money testing video games!
جمعه 18 آبان 1397 06:55 ق.ظ
Howdy! I could have sworn I've visited this web site before but after going through a few of the articles I realized it's new to me.
Anyhow, I'm definitely happy I discovered it
and I'll be book-marking it and checking back often!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30